Harmaner Hidrolik, HMS HARMAN Ile Dünya Pazarını Hedefliyor

Harmaner Hidrolik Yöneticisi Hatice Harman ile üretim faaliyetlerini ve İŞİM Kümelenmesi üyeliğini konuştuk. HMS HARMAN toprak silindirleri ve asfalt silindirlerinin satılık ve kiralık olarak Türkiye’nin birçok ilinde çalıştığını belirten Hatice Harman  “Aynı zamanda 7 ülkeye,20 adet makine ihracatı yaptık, hedefimiz ileriki yıllarda ihracat yapılan ülkelerin sayısını artırmak” diyor.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Atılım Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. Babam Adem Harman’ın kurucusu olduğu Harmaner Hidrolik’te 1 senedir çalışmaktayım. Mühendislik eğitimimden ve

babamın tecrübelerinden faydalanarak başarılı bir mühendis ve yönetici olacağıma inanıyorum. Hızla gelişen teknolojiyi ve iş makinaları sektörünü güncel olarak takip etmeyi böylelikle toprak silindirimizi geliştirmeyi amaçlıyorum. Gelecekteki hedeflerim arasında bu sektörde HMS Harman’ın öncelikle ülkemizde en çok kullanılan toprak silindiri markası haline gelmesi ve Türk malı toprak silindirini dünyaya ihracat etmek var.

 

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Harmaner Hidrolik Sanayi ve Ticaret LTD. ŞTİ. 2004 yılında Ankara’da kuruldu ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerine devam ediyor. Kurucusu Adem Harman, faaliyetlerine inşaat ve iş makinaları, hidrolik pompa, hidrolik motorlar, hidrolik sistemlerin revizyonu ve yedek parça satışıyla başladı. Türkiye’de iş makinası alanında yerli üretim toprak silindirinin olmadığını fark ettik. Bunun üzerine 2015 yılında Ar-Ge çalışmalarımıza başladık. Makine mühendisleri tarafından tasarlanan ilk yerli toprak silindirinin üretimi 2016’da gerçekleştirildi. HMS HARMAN toprak silindirleri baraj, gölet, kamu hizmetleri, yol inşaat işleri, konutların şantiye hazırlığı gibi birçok uygulamada kullanılabiliyor. Tasarımı ve imalatı bize ait olan toprak silindirinden sonra asfalt silindirlerini de üretmeye başladık. Makinaların tasarım, üretim, kalite kontrol ve satış sonrası aşamalarının tamamı ISO kalite gerekliliklerine uygun olarak yapılıyor. Ülkemizin dört bir tarafında ürettiğimiz yerli makinalarımız sorunsuz bir şekilde görevini yapmaktadır. HMS HARMAN toprak silindirlerimiz taşra belediyeler ve özel şirketlerde senelerdir çalışmaktadır, düzenli olarak bakımlarını yapmaktayız ayrıca makinada zarar gören parça varsa yedek parçasını en hızlı şekilde temin ediyoruz. HMS HARMAN toprak silindirleri yüksek performans ve bakım kolaylığı sunar.

Ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürün portföyümüzde otoyol, demiryolu, maden ve liman gibi büyük projelerin yapımında bir tür önemli sıkıştırma ekipmanı olan HMS HARMAN Toprak Silindiri vardır. HMS HARMAN Toprak Silindirleri 8, 13 ve 16 ton, Asfalt Silindirleri ise 2, 3, 4 ve 5 tonajlarında olmak üzere farklı tonajlarda üretilmektedir.

Ekibiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ekibimiz alanında tecrübeli, gelişime ve değişime açık, deneyimi ve bilimi birleştiren kadrodan oluşmaktadır. Çalışma arkadaşlarımızın iyi bir takım çalışması içerisinde olması, bunun güven ve dürüstlük ile sağlanması firmamız için çok önemlidir.

Hangi sektörlere hizmet sunuyorsunuz?  Referans müşterilerinizden örnekler verir misiniz?

Kamu kurumlarına, yol ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları örnek gösterebiliriz. Referans müşterilerimizden yalnızca birkaçı; Demirci Belediyesi, Gülmüş Nakliyat, Azdavay Belediyesi, Çavdır Belediyesi, Dursunbeyli Belediyesi, Mehmet Güneş İnşaat ve Kaya yapı.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Toprak silindirlerini ve asfalt silindirlerini satılık ve kiralık olarak Türkiye’nin birçok ilinde çalıştırıyoruz. Aynı zamanda 7 tane ülkeye,20 adet makine ihracatı yaptık. İleriki yıllarda ihracat yaptığımız ülkenin sayısını artırmak istiyoruz.

Satış sonrası hizmetlerinizi anlatır mısınız?

Makinemizin üretim aşamasından itibaren planladığımız bakım çizelgemiz vardır. Müşterilerimizin memnuniyeti bizim için en az makine üretimi kadar önemli bir husustur bu nedenle satış sonrasında tamir ve bakım hizmetlerimiz vardır. Makinelerimizin garanti süresi 1 yıl yada 1000 saattir.

Harmaner Hidrolik’i ürün kalitesi ve rekabet gücü açısından değerlendirir misiniz?

Makinelerimizin en önemli özellikleri mekanik aksamı sorunsuz bir şekilde çalışması, her makinemizde tasarımın ve üretimin kalitesinin sağlanmasıdır. Makinelerimizde başka bir önemli özelliği ise bakım kolaylığıdır, arazi şartlarında bile kolayca makine tamir ve bakımı gerçekleştirilebilir. Tüm dünyada ve ülkede makinelerin yedek parçasını kolayca temin edilebilir. Son olarak makine fiyatlarımızın ithal markalara göre daha uygun fiyatlı olması rekabeti artırıyor.

Ürünlerinizin farklılaştığı noktalar nelerdir?

HMS HARMAN toprak silindirlerimizin yerli üretim olması bizi tercih edecek kullanıcılar için önemli ve diğer ithal makinalardan farklılaştıran noktalardan bir tanesidir. Kullanıcılar için çalışır aksamın mekanik olması ve bu sayede makinede çıkabilecek sorunlara hızlı ve etkili sonuç bulmamızın büyük önem taşıdığını biliyoruz. Günümüz şartlarında ithal edilen toprak silindirlerinin fiyatlarının kur üzerinden satılmasının kullanıcılara zorluk yarattığını biliyoruz ve bu nedenle makinalarımızın piyasaya göre uygun fiyatlı olması da kullanıcı için büyük avantaj. Makine operatörünün konforunu ve güvenliğini düşünen bir makine olması ve daha birçok nedenden dolayı HMS HARMAN toprak ve asfalt silindirleri tercih edebilir.

Stardart üretim mi yapıyorsunuz, müşteri talebine göre özel üretiminiz var mı?

Yerli üretim 2-3-4-5-8-13 ve 16 tonluk toprak ve asfalt silindirlerimiz standart olarak üretilmektedir. Ek olarak müşteri talebine göre özel üretimlerimiz de oluyor. Bir müşterimizin isteği doğrultusunda standartların dışında 3.3m uzunluğunda tamburu olan bir toprak silindiri üretmiştik.

İŞİM Kümelenmesi’ne ne zaman ve neden üye oldunuz?
İşim Kümelenmesi’ne 2014 yılında üye olduk. İşim Kümelenmesi’nin firmalara üretim ve pazarlama konusunda destek olduğunu bildiğimizden dolayı bizde bu oluşumun içinde var olmak istedik. Ayrıca OSTİM’dek firmaların bir araya gelerek daha başarılı projelere imza atmasına destek olmak istedik.
İŞİM Kümesi üyeliğinin firmanıza sağladığı katkıları anlatır mısınız?

İşim İşim Kümelenmesi’nin  çalışmaları ve programlarının üye olan tüm firmalar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı sektörde olan daha önce iletişime geçme fırsatı bulamamış firmaların tanışmasını ve bağlantı kurabilmesini sağlıyor. Üyeliğimiz firmamızı geliştiren çeşitli etkinliklere katılmamıza, yeni insanlarla tanışmamıza ve daha çok insana ulaşabilmemize katkı sağladı.Bir cevap yazın

Harmaner
Harmaner
Harmaner